Niniejsza witryna przeznaczona jest do osobistego lub zawodowego użytku osób, które zgodnie z prawem mogą spożywać napoje alkoholowe.

mam 18 lat
nie mam 18 lat
Nawigacja

Pasja tam / tych czasów

Wódka ziemniaczana

Swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza starannie dobranej kompozycji doskonałego spirytusu ziemniaczanego i krystalicznie czystej wody.

Wódka Dalkowski czysta filtrowana gwarantuje idealne połączenie mocy tradycyjnej wódki (40% alk.) i aksamitnego smaku trunku.

Węgiel drzewny

Uszlachetnianie wysokiej jakości węglem drzewnym zapewnia wyjątkową jakość produktu i łagodny smak.

Zielony pieprz

Wódka Dalkowski na zielonym pieprzu powstaje poprzez macerowanie ziaren zielonego pieprzu, a całości kompozycji dopełnia dodatek naturalnych olejków korzennych. Ziarna zielonego pieprzu nadają trunkowi pikantności, która balansowana jest gładkim smakiem alkoholu ziemniaczanego.

Wódka ziemniaczana

Swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza starannie dobranej kompozycji doskonałego spirytusu ziemniaczanego i krystalicznie czystej wody.

Dojrzałe wiśnie

Wódka Dalkowski wiśniowa to  połączenie smaku dojrzałych wiśni z doskonałej jakości spirytusem zbożowym, wzbogacone aromatami  rumu i migdałów. Półwytrawny smak wódki przywodzi na myśl polskie sady pełne soczystych rubinowo-czerwonych  owoców. Cierpkość wiśni przełamana jest delikatną słodyczą, nadającą wódce niepowtarzalny charakter i harmonię smaku. Wódkę spożywa się lekko schłodzoną (16-18 °C) jako aperitif.

Wódka Dalkowski wiśniowa jest doskonałą półwytrawną alternatywą dla słodkich wódek i likierów.

Szlachetne owoce jarzębiny

Wódka Dalkowski jarzębinowa powstaje poprzez macerowanie  owoców jarzębiny w doskonałej jakości spirytusie zbożowym. Wzbogacona jest również naturalnym, aromatycznym sokiem, pochodzącym z dojrzałych czerwonych owoców jarzębiny, które nadają trunkowi bogaty, wytrawny, lekko cierpki smak. Wódkę spożywa się lekko schłodzoną (16-18 °C) jako aperitif, lub po posiłku (digestif).

Wódka Dalkowski jarzębinowa jest doskonałą półwytrawną alternatywą dla słodkich wódek i likierów.

odkryj inny smak

Pasja

Zrobić rzecz dobrą może prawie każdy – wystarczy się tego nauczyć,

ale stworzenie rzeczy wybitnej jest możliwe tylko wtedy,

kiedy produkt zrodzony jest z pasji.

Zaczęło się od

1909

Otwarcie Fabryki Likierów, Destylacji i Hurtowni Alkoholi

Zakup poznańskiej restauracji wraz z destylarnią od Stefana Rojdy i otwarcie w jej miejsce Fabryki Likierów, Destylarni i Hurtowni Alkoholi w Poznaniu.

1909

Dokument fundacyjny

Poświadczający zakup poznańskiej Destylarni i Restauracji przez Ludwika Dalkowskiego.

Wizytówka

Fabryki Likworów Ludwika Dalkowskiego z okresu poznańskiego.

1921

Zakup fabryki Wódek i Likierów Franza Graffa

Ludwik Dalkowski zakupuje Fabrykę Wódek i Likierów Franza Graffa z siedzibą przy ul. Królowej Jadwigi 16 w Toruniu.

1922

Świadectwo przemysłowe

potwierdzające sprzedaż alkoholi przez fabrykę Ludwika Dalkowskiego, zlokalizowaną w Toruniu.

Produkty dawnych lat

Dalkowski oferował bogaty asortyment produktów krajowych jak i trunków zagranicznych m.in podpisu: m.in. wódki, likiery gorzkie i słodkie, rum, koniak, arak, wypalanki winne itp.

Dbałość o szczegóły

Etykiety alkoholi drukowane były w znanym Toruńskim Zakładzie Chromolitograficzym przez mistrzów litografii – Edwarda i Józefa Stefanowiczów. Wyróżniały się bogatą kolorystyką i oryginalnością.

Toruńskie Krople Życia

Miejscowy specjał spirytusowy – krople gorzkie żołądkowe. Gorzki digestif na trawienie, zawdzięczający swój smak zawartości licznych ziół, korzeni, owoców (od 36 do 52 składników).

Etykieta zwycięskiego wina

Vino Vermouth produkowane w toruńskiej fabryce Ludwika Dalkowskiego nagrodzone w 1925 roku na wystawach w Rzymie i Paryżu.

1923

Fabryka Dalkowskich rośnie w siłę

Fabryka Wódek, likierów, destylarnia i miodosytnia znajduje się na ul. Strumykowej 5/7, natomiast przy ul. Królowej Jadwigi 16 funkcjonuje sklep firmowy. Dalkowski i S-ka zatrudnia w tym momencie około 20 stałych pracowników oraz trzech podróżujących akwizytorów.

1925

Smak i receptura nagradzana w Europie

Firma otrzymuje nagrody Złotego Krzyża Wielkiej Nagrody na wystawie Campionaria Mondiale w Rzymie i Exposition Generale Commerciale w Paryżu.

1927

Wstrzymanie produkcji

W wyniku ograniczeń związanych z wprowadzeniem w 1924 Ustawy o monopolu spirytusowym, Fabryka Wódek i Likierów zakończyła produkcję w zakładzie w Toruniu.

1998

Marka Dalkowski powraca

Firma Henkell Polska (dawniej Toruńskie Piwnice Win VINPOL) nabywa prawa do marki Dalkowski od spadkobierców Ludwika Dalkowskiego, mogąc tym samym w pełni pielęgnować i kultywować jej wartości w Grodzie Kopernika. Pozwala to na kontynuowanie lokalnej tradycji produkcji alkoholi oraz zachowanie pamięci o tak barwnej, pełnej pasji i zaangażowania postaci, jaką był mistrz gorzelnictwa Ludwik Dalkowski.

2001

Wznowienie produkcji

Firma Henkell Polska po 74 latach wznawia produkcję. Słynny toruński likier powraca - wytwarzany od początku w ten sam sposób, na nowo uwodzi smakiem.

2015

Obecne porfolio

Obecnie w ofercie likierów Dalkowski znajdują się: likier Advocaat, likier o smaku czekoladowym, waniliowym oraz truskawkowo-śmietankowym.

Mistrz gorzelnictwa

Ludwik Dalkowski (ur. 18 lipca 1884 r. Lwówek – zm. 26 maja 1964 r. Toruń)

Urodzony 18 lipca 1884 roku we Lwówku pod Poznaniem. Swoją przygodę jako destylator rozpoczął mając 18 lat praktykując w poznańskich firmach: B. Szczerkowski, Bertha Lange, Franz Jesse, Kaiser-Wilhelmstr. 12. W latach 11 X 1905 – 26 VIII 1907 odbył służbę wojskową, a tuż po niej znów wrócił do destylarstwa i podnosił kwalifikacje zawodowe u L. Knechte.

W październiku 1909 roku Ludwik Dalkowski postanowił zacząć pracę na własny rachunek. Nabył od Stefana Rojdy restaurację wraz z destylarnią. Otworzył tym samym swoją pierwszą fabrykę likworów, destylacji i hurtownię alkoholi znajdującą się w Poznaniu.

W latach 1913-1921 Ludwik Dalkowski zamieszkał w USA, gdzie stale zgłębiał tajniki przemysłu winiarskiego i spirytusowego. Pracował jako przedstawiciel handlowy i manager producentów napojów alkoholowych. W okresie pobytu w USA był również członkiem towarzystw sportowych, które hojnie wspierał je datkami. W czasie I wojny światowej sprawował honorowo funkcję oficera werbunkowego dla polskiej ochotniczej armii we Francji.

W 1921 roku Ludwik postanowił wrócić do Polski i zamieszkał przy Rynku Nowomiejskim w Toruniu. W tym samym roku nabył toruńską Fabrykę Wódek i Likierów Franza Graffa, z siedzibą przy ul. Królowej Jadwigi 16.